Jogom protiv anksioznosti i stresa
Kada me pitaju da objasnim šta je joga, prva misao je jedinstvo – jedinstvo duha, daha i tela. Ova drevna veština objedinjuje osam puteva joge, među kojima su fizički položaj (Asana-stabilan i udoban položaj), vežbe upravljanja pranom (životnom energijom) putem različitih vežbi disanja (Pranajami), relaksaciono-meditativne vežbe, vežbe koncentracije, meditacije i samorealizacije.

U jogi se energija ne rasipa već se skuplja i centrira unutar sebe kako bismo mogli da je koristimo. Joga nije sport. U njoj nema takmičenja sa drugima, ni sa samim sobom. Joga je hiljadama godina stara praksa koja nas uči kako da pravilno dišemo, osluškujemo svoje telo, oslobodimo se napetosti i stresa i uspostavimo balans.

Pre nešto više od dve decenije, moji roditelji i sestre su krenuli na jogu i zvali su me da pođem sa njima. U početku, nisam želela, ali nakon više poziva, odlučila sam da odem. Moj prvi utisak je bio da je joga previše statična za mene. Ali, kada sam već sutradan osetila da su mi u tim, za mene, statičnim vežbama proradili skoro svi mišići, odlučila sam da ponovo odem.

Vežbala sam jogu narednih 15 godina sa malim pauzama (zbog studiranja, učenja, putovanja i drugog), sve do 2017. godine kada sam postala jedna od najredovnijih na jogi i upisala Holističku akademiju 2019.

Za jogu je potrebna samo dobra volja i prostirka za vežbanje koja može biti ćebence, trava ili bilo koje drugo udobno mesto. Neophodna je i udobna garderoba, koja nas neće stezati, jer dok vežbamo jogu pažnja je usmerena samo na nas, na naše telo i disanje. Ovu drevnu veštinu vežbamo u granicama udobnosti. Važno je da nam svaki položaj bude ugodan, da nas ništa ne boli ili ne žulja.

Često čujem da ljudi kažu - prijatan bol. Ne postoji prijatan bol. Dok je bol, nije prijatan. Ukoliko osetimo da nešto boli, smanjimo intenzitet istezanja. U jogi je pažnja usmerena ka disanju odnosno ka pokretu daha. To znači da kada smo u određenom položaju, držimo oči zatvorene i sa svakim udahom osećamo kako se određeni deo tela širi uz udah kao cvet kada cveta, a uz izdah kako se skuplja kao pupoljak. To je pokret daha.

Čas joge počinje povlačenjem čula unutar sebe i osluškivanjem svoga tela. Zatim se prelazi na vežbe pokretanja svih zglobova u telu. Prelazimo iz krutosti u pokretljivost i postajemo protočni kao voda. Joga je kao život. Rodimo se, krenemo da rastemo, dostigli smo maksimum, zadržimo se u njemu neko vreme (centralni deo časa), nakon čega vežbe postaju laganije, do onog trenutka kada prelazimo na vežbe disanja i na kraju vežbe relaksacije.

Jogu vežbam onoliko koliko mi prija. Nekada je to svaki dan, nekada je to četiri puta nedeljno, nekada i dva puta dnevno… Zavisi od toga kako se osećam, kakav je dan i koliko imam vremena. Preporučila bih je svima jer ne postoje granice u godinama. Niko nije previše mlad, niti previše star da bi je vežbao. Takođe, razgibanost nije razlog da ne vežbamo jogu. Ne moramo biti kao „od gume“ da bismo praktikovali jogu jer ova drevna veština nije gimnastika, niti akrobacija. Ona je stil života, način na koji upoznajemo sebe i radimo u sopstvenu korist.

Joga pomaže da nađemo mir, da se relaksiramo psihički i fizički i istovremeno skupimo snagu. Način na koji se nosimo sa stresom zavisi od nas samih, a ova drevna veština nas uči da se sa stresom nosimo tako da ne bude štetan po nas odnosno da ga otpuštamo. Onog trenutka kada otpustimo deo stresa iz sebe, dobijamo psihičku i fizičku snagu, izdržljiviji smo i produktivniji kako u poslu tako i u životu. Osim dobrobiti po mentalno zdravlje, joga pomaže i našem fizičkom zdravlju jer redovnim vežbanjem telo postaje skladno, relaksirano (otpušta se napetost i bol), a naš um zadovoljniji.

Iako nam život nameće brz tempo, joga je tu da pomogne u uspostavljanju balansa. Dostizanje jedinstva duha, daha i tela je dostizanja sklada kome svi težimo zbog čega toplo preporučujem praktikovanje joge. Jer, biti u pokretu je dobro za telo, a biti miran je dobro za um.

Autor teksta: Senka Vojtečki, Viša stručna saradnica – Usaglašenost kvaliteta proizvoda i procesa, Centralizovana funkcija kvaliteta JIERU, Kvalitet JIERU, Hemofarm

Preuzeto: Hemofarm Fondacija - Jogom protiv anksioznosti i stresa (fondacijahemofarm.org.rs)