Štada nastavlja da nadmašuje tržište u prvoj polovini godine i jača osnovu za dalji rast
26. avgust 2021.
Štada je ponovo pokazala svoju izdržljivost usred izazovnih uslova koji su nastali zbog pandemije tako što je nadmašila trendove u industriji u prvoj polovini 2021. Uspešna integracija skorašnjih akvizicija u kombinaciji sa mogućnostima za organski rast tokom prve polovine godine, učinili su da Štada i dalje raste više od svojih najbližih konkurenata. Uloživši više od jedne milijarde evra tokom 2020. godine u akvizicije Walmarka (poslovanje sa dodacima ishrani), bivši portfolio Takede u Rusiji i ZND-u i preuzimanje licence za proizvod za lečenje kasnog stadijuma Parkinsonove bolesti, Štada je tokom prve polovine 2021. godine, pored organskog povećanja udela na tržištu, ostvarila koristi upravo od uspešne integracije ovih akvizicija.

Zahvaljujući solidnom organskom učinku i nedavnim akvizicijama, Štada je ostvarila konstantan rast prodaje korigovan u odnosu na valute od 5% u iznosu od 1,51 milijardi evra u prvoj polovini 2021. godine, što je jednako 3% prijavljenog rasta prodaje u odnosu na prethodnu godinu. Do ovog rasta je došlo uprkos tome što podaci agencije za istraživanje globalnog tržišta IQVIA pokazuju smanjenje evropskog tržišta farmaceutskih proizvoda koji nisu zaštićeni patentom od –1,8%.

Prema podacima IQVIA, Štada je poboljšala svoju poziciju među prvih pet OTC kompanija u Evropi u prvoj polovini 2021. i sada se nalazi na četvrtom mestu. Takođe, u sektoru maloprodaje proizvoda na recept i bolničkih lekova, Štada se nalazi na četvrtom mestu pošto je prodaja Grupe bila bolja od proseka među prvih pet isporučioca tokom prvih šest meseci ove godine.

Dok je korigovana zarada pre kamate, poreza, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) opala za -9% na 309,5 miliona evra tokom šest meseci ove godine, na koju su uticali efekti kanala u uporednom periodu u 2020. na početku pandemije, izveštajna EBITDA je porasla za 22% na 330,3 miliona evra sa nižim specijalnim efektima u odnosu na prethodnu godinu.

Generalni direktor Štade Peter Goldšmit ovim povodom je istakao: „Ponosan sam na naše radnike globalno koji su pokazali veliku angažovanost kako bi se održalo snabdevanje tržišta lekovima. Naša jedinstvena kultura sve nas više pozicionira kao partnera od poverenja za saradnju i poslove licenciranja proizvoda“.

Iako su uslovi trgovanja u Nemačkoj ostali teški tokom prve polovine ove godine zbog efekata pandemije Covid-19, Rusija, drugo najveće tržište Štade, premašila je očekivanja, ne samo zbog veće prodaje brendiranih proizvoda već je lokalno poslovanje postalo broj jedan nakon akvizicije Takede. Štada je postala lider i u oblasti zdravstvenih proizvoda široke potrošnje u Belgiji, a sada je među prvih tri na nekoliko tržišta poput Češke.

„Iako su restrikcije koje se tiču pandemije popustile u brojnim zemljama usled sve većih stopa vakcinacije, na mnogim tržištima očekujemo sporo vraćanje na norme pre pandemije. Još uvek postoji neizvesnost šta to znači za razvoj tržišta u drugoj polovini godine“, rekao je Goldšmit.

Štadin portfolio sa stabilnim rastom u oblasti zdravstvenih proizvoda široke potrošnje, zajedno sa njenom snažnom pozicijom u oblasti generičkih proizvoda, stavlja grupu na put održivog rasta. Ovo putovanje koje se naziva ‘Jedna Štada za rast’ nastavlja se i u 2021. godini. Grupa je ojačala svoju osnovu za održivi rast putem daljih akvizicija i globalnih partnerstava za razvoj poslovanja u prvoj polovini 2021. godine, naročito u oblasti farmaceutskih specijaliteta i sektoru zdravstvenih proizvoda široke potrošnje.

Štadina pozicija među prve četiri kompanije za zdravstvene proizvode široke potrošnje u Evropi biće dodatno ojačana kroz dve transakcije sa kompanijom Sanofi. Prvo, Štada se dogovorila da od Sanofija kupi 16 brendova, uključujući Silomat, Mitosyl i Frubiase na osnovnim evropskim tržištima kao što su Francuska, Nemačka, Italija, Poljska i Španija. Ova transakcija koja je došla nakon nakon Štadine prošlogodišnje akvizicije 15 brendova od kompanije GSK, treba da bude završena tokom trećeg kvartala 2021.

Drugo, kompanija će počevši od novembra ove godine poslovati kao lokalni partner za distribuciju portfolija zdravstvenih proizvoda široke potrošnje kompanije Sanofi u 20 evropskih zemalja uključujući nordijske i baltičkezemlje, Holandiju, Irsku, kao i Balkan. Sporazum pokriva približno 50 renomiranih brendova zdravstvenih proizvoda široke potrošnje koje Sanofi trenutno prodaje na ovim teritorijama kao što su Allegra, Bisolvon, Dulcolax i Essentiale Forte N.

Štada je najavila i partnerstvo sa švedskom kompanijom Calliditas sa ciljem registrovanja i prometovanja prve ikada odobrene terapije u Evropskoj uniji (EU) za hroničnu autoimunu bolest bubrega IgA nefropatiju (IgAN). IgAN je u EU označena kao bolest siroče (orphan disease), što od datuma dodeljivanja dozvole za stavljanje u promet u EU potencijalno daje 10 godina ekskluzivnosti na tržištu.

Za Štadu su zaposleni i dalje prioritet; u najnovijoj anketi, više od 80 odsto od gotovo 13,000 zaposlenih potvrdilo je da su u potpunosti motivisani i ponosni što rade za kompaniju. Da bi se ova promena kulture još više stavila u fokus, tim Upravnog odbora uključujući generalnog direktora Petera Goldšmita, finansijskog direktora Volfganga Oliga i direktora tehničkih operacija Migela Pagana je proširen i njemu se pridružila Simone Berger, rukovodilac globalnih ljudskih resursa. „Naša ambicija je stvorimo najbolji tim u našoj industriji sa snažnom kulturom rasta. Kao dodatno pojačanje, dočekujemo i našeg novog globalnog rukovodioca za specijalitete Brajana Kima i našeg globalnog rukovodioca zdravstvenih proizvoda široke potrošnje Volkera Sidova”, izjavila je Berger.

„Omogućavanjem pristupa visoko kvalitetnim lekovima, Štada svakodnevno doprinosi održivosti zdravstvenih sistema širom sveta,” rekao je Goldšmit. „Nedavnim prijemom u članstvo Globalnog dogovora Ujedinjenih nacija, Grupa je pokazala svoju podršku ciljevima održivog razvoja UN, posebno cilju 3 koji se odnosi na dobro zdravlje. Takođe, objavljivanje našeg Zdravstvenog izveštaja predstavlja značajan doprinos razgovorima o zdravstvenim politikama i sistemima koje su zasnovane na naučno verifikovanim podacima dobijenim od 30.000 učesnika u 15 zemalja”.

O kompaniji ŠTADA Arzneimittel AG
Sedište kompanije ŠTADA Arzneimittel AG je u Bad Vilbelu, Nemačka. Kompanija se fokusira na generičke proizvode, uključujući farmaceutske specijalitete i zdravstvene proizvode široke potrošnje koji se izdaju bez recepta. ŠTADA Arzneimittel AG širom sveta prodaje svoje proizvode u približno 120 zemalja. U fiskalnoj 2020. godini, ŠTADA je ostvarila prodaju Grupe od 3.010,3 miliona evra i korigovanu dobit pre kamate, poreza i amortizacije (EBITDA) od 713,3 miliona evra. Na dan 31. decembra 2020. godine, ŠTADA je zapošljavala oko 12.301 ljudi širom sveta.

Dodatne informacije za novinare:
ŠTADA Arzneimittel AG – Odnosi sa medijima
Štadastrasse 2-18
61118 Bad Vilbel - Germany
Phone: +49 (0) 6101 603-165
Fax: +49 (0) 6101 603-215
E-Mail: press@stada.de
Ili nas posetite na Internetu na www.stada.com/press

Dodatne informacije za učesnike na tržištu kapitala:
ŠTADA Arzneimittel AG – Odnosi sa investitorima i poveriocima
Štadastrasse 2-18
61118 Bad Vilbel – Nemačka
Phone: +49 (0) 6101 603-4689
Fax: +49 (0) 6101 603-215
E-mail: ir@stada.de
Ili nas posetite na Internetu na www.stada.com/investor-relations