SUPER PRIČA #1 – Heroji među nama
24. februar 2021.
Nedugo nakon izbijanja globalne pandemije koronavirusa postalo nam je svima jasno da je borba za zdravlje ljudi prioritet i da je jedan od stubova stabilnosti zdravstvenog sistema svake zemlje upravo domaća farmaceutska industrija. Kako bi i u ovom neizvesnom periodu obezbedili redovno snabdevanje tržišta lekovima, svesni svoje odgovornosti, zaposleni u kompaniji Hemofarm su se tokom protekle godine u najkraćem roku reorganizovali vodeći se jednim ciljem – da brzo i efikasno zaštite sebe, kompaniju, i mogućnost da svi pacijenti na vreme dobiju svoju terapiju.

Iako zasluge za odgovorno ponašanje, brzu reakciju i prihvatanje radnih promena, idu čitavom Hemofarmovom kolektivu, ovoga puta donosimo priču o timu koji se našao u pozadini ovih napora i svojim iskustvom i predanošću obezbedio da kompanija i u najtežim okolnostima ostane bezbedna i istinski snažna.

Reč je o timu za bezbednost i zdravlje na radu (HSE tim) koji je celu organizaciju držao zajedno, obezbedivši podršku kolegama, pravovremene informacije, ali i jasne procedure o bezbednom ponašanju u potpuno neizvesnim vremenima. Zahvaljujući odličnoj koordinaciji i komunikaciji, ovaj tim na čelu sa Larom Kerkez-Bubalo, HSE menadžerkom, doprineo je da zaposleni na svim Hemofarmovim lokacijama u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini deluju jedinstveno.

Kroz razgovor sa Larom i članovima njenog tima saznajemo zašto je baš njihova priča zaslužila da ponese titulu - Hemofarmova SUPER priča.

„Od prvog dana pandemije svi radimo svoj posao, kako znamo i umemo. U redovnim okolnostima, posao HSE-a jeste da učini sve što može da obezbedi uslove za zdrav i bezbedan boravak i rad zaposlenih. Ipak, ma koliko se spremali za različite situacije, u vanrednim okolnostima u kakvim smo se zatekli po izbijanju pandemije koronavirusa, naš zadatak postao je znatno komplikovaniji”, ovim rečima Lara započinje svoju i priču svog tima o velikom trudu i jakoj volji da prevaziđu sve nepoznate okolnosti koje je virus COVID-19 stavio pred nas.

Super priča - timska slika
Tim koji je svojom predanošću obezbedio da kolege ostanu bezbedne a kompanija operativna čak i u najtežim okolnostima tokom globalne pandemije.


Kada se osvrneš na početak epidemije, šta je to što bi posebno istakla?

Lara: To što smo odmah formirali Krizni tim. Kao i uvek, potvrdilo se pravilo da dobar tim vredi više od pukog zbira njegovih članova. Svi su davali svoj doprinos. Ideje su se javljale i bile realizovane gotovo neverovatnom brzinom, a to što smo uspeli da održimo korak i u početnoj fazi kada nismo znali šta nam donosi sledeći dan, jedan je od najupečatljivijih momenata.

Smatraš li da nas je epidemija zatekla poput nenajavljene oluje?

Lara: BZR je prilično uređena oblast, ali u tom trenutku nisu postojale konkretne smernice za borbu protiv COVID-a. Učite u hodu, oslanjate se kako na svoj tako i na druge timove, tražite najbolju praksu i prilagođavate se okolnostima. Jedino što nam je na početku bilo apsolutno poznato jeste osnovno načelo BZR-a – preventiva. Reaktivno reagovanje je uvek bila druga linija odbrane. Bili smo svesni da mere moramo što pre da definišemo kako bismo u najkraćem roku počeli i da ih primenjujemo. Zato smo i napravili Plan prevencije i reagovanja. Naravno da je na početku bilo sumnji da li smo adekvatno definisali mere, da li su one dovoljne i da li će zaista da pomognu. Ipak, u trenucima kada sam se od umora, neizvesnosti ili specifičnih okolnosti, pitala šta da radim, Plan je uvek i bez sumnje pokazivao kuda i kako dalje.

Iz Plana i delovanja Kriznog tima proizašlo je mnoštvo aktivnosti, a većinu od njih je realizovao upravo HSE tim. Koje aktivnosti su bile od ključne važnosti?

Lara: Bez nekog posebnog redosleda, to su: usklađivanje sa lekarskom praksom; savetovanje o postupanju u slučaju da imamo obolele ili kontakte; svakodnevno praćenje svetskih saznanja o COVID-u; prilagođavanje postupanja u skladu sa najboljim saznanjima; obezbeđivanje podrške za naše zaposlene koji su bolesni ili u izolaciji; svakodnevna komunikacija sa nadležnim institucijama kako bismo dobili potvrdu da je ono što radimo u skladu sa pravilima lekarske struke i u skladu sa zakonom; obezbeđivanje dovoljnih količina dezinfekcionih sredstava, zaštitne opreme i maski; nabavka pleksiglasa; obuke timova za dezinfekciju i svakodnevna komunikacija sa zaposlenima uključujući i internu komunikaciju. Nadam se da nisam nešto izostavila :).

I pored evidentno teške godine, nebrojeno novih situacija, možeš li izdvojiti i neke dobre trenutke ukoliko ih je bilo?

Lara: Kada brinete o ljudima, oni to osete, znaju i umeju da cene. Kolege su nas neretko zvale govoreći nam da se na poslu osećaju sigurnije nego kod kuće, da smo kao na izolovanom ostrvu. Od vršačkih lekara dobili smo priznanje da je Hemofarm svojim aktivnostima pomogao da se epidemija u Vršcu koliko-toliko uspori. Da nije bilo našeg savesnog pristupa i stavljanja u izolaciju svih potencijalno obolelih, izvesno je da bi u ovom gradu bilo mnogo više obolelih. Našu meru o samoizolaciji i Izjavu o samoizolaciji koju su pripremile kolege iz HR-a i Pravne službe, lekari su delili u svojoj grupi kao primer dobre prakse i zahvalnosti. Moram reći i da smo nekoliko puta sumnjali da su kolege koje rade u proizvodnji mogle međusobno da se zaraze nakon što su bili u kontaktu sa COVID-19 pozitivnim osobama. Već u prvom slučaju utvrdili smo da su poštovali preventivne mere, ali smo ih uprkos tome zamolili da ostanu u samoizolaciji. Kada su nakon pet dana bili testirani, svi su bili negativni. Tada smo prvi put dobili potvrdu da su mere koje smo propisali dovoljne ako ih se pridržavamo na pravi način. To nam je ojačalo uverenje da smo na dobrom putu.

Prelazak na rad od kuće mnogima je promenio poslovne ali i privatne navike. Kao supruga i majka troje maloletne dece, kako si uskladila porodične i profesionalne obaveze?

Lara: U nekim trenucima jako teško. Posebno su bili teški dani na početku krize kada smo i suprug i ja morali da radimo, ostavljajući troje dece same kod kuće. Istovremeno, oni su prešli na onlajn nastavu pa je večito falilo kompjutera i telefona, dok se domaći zadatak radio do 11 sati uveče. Kao i većina, ostali smo bez pomoći bake i deda. Odlazila sam od kuće pre policijskog časa i vraćala se kada bi opet počeo, nastavljajući da radim. Kaže naš narod: „Gde je tanko, tu se kida”, a ja sam srećna jer je moja porodica pokazala da imam na šta da budem ponosna. Preuzimali smo obaveze kako smo mogli, ćerke su pomagale jedna drugoj oko domaćeg. Naučile su i da spremaju ručak, da peglaju. Zato uvek rado ističem da su one definitivno moji heroji!

Koronavirus kruži svetom već godinu dana i čini se da smo se kao društvo prilagodili novonastaloj situaciji. Ipak, da li si razmišljala o tome šta će biti u fokusu tvog tima po završetku pandemije?

Lara: Pandemija je nas - HSE tim - definitivno gurnula u fokus i nehotice doprinela da u celoj kompaniji poraste svest o zdravlju. Prešli smo put od toga da reagujemo reaktivno na neželjene događaje, preko toga da neprestano nosimo zaštitnu opremu, i sada smo na putu da postanemo svesni da je isključivo pojedinac odgovoran za svoje zdravlje. To znači da bi svi trebalo svakodnevno da sagledavaju rizik na svom radnom mestu, da primenjuju propisane mere i nose propisanu opremu. Idemo ka tome da razvijamo kulturu u kojoj motiv za bezbedno ponašanje nije zasnovan na represiji i strahu od kazne, već na ličnoj istinskoj brizi za svoju bezbednost i bezbednost kolega. Taj put nije lagan, ali krajnja destinacija jeste dostižna, i mi joj se radujemo.

Šta je Hemofarmova SUPER priča?

To su prisnije priče o ljudima i timovima u našem okruženju od kojih neke vremenom mogu da postanu i kompanijske legende.

To su priče o kolegijalnosti, srčanosti, požrtvovanju, odgovornosti, promišljenosti, priče koje međusobno razmenjujemo kada želimo nekoga da pohvalimo, ne zato što se to očekuje, već zato što se to zaslužilo.

To su naše super priče i kao takve zaslužuju da se čuju i dele kako unutar tako i van naše organizacije.