Kako u vremenu kriza na visokom nivou održati kvalitet lečenja i dostupnost kvalitetnih lekova, ključno je pitanje za svaki zdravstveni sistem.
Evropu potresa rastuća inflacija i preti joj energetska kriza neviđenih razmera. Još uvek aktuelna pandemija Covid 19, nametnula je, u proteklom periodu, vanredna i velika finansijska ulaganja unutar zdravstvenog sistema Srbije. Krizne situacije nastavljaju da se nižu, preteći ozbiljnim izazovima i brigom kako sačuvati održivost zdravstvenog sistema? Dostupnost kvalitetnih lekova imperativ je za pacijente i lekare.
„Domaća farmaceutska industrija je pouzdan partner zdravstvenog sistema i njen je osnovni zadatak da obezbedi efikasne i bezbedne farmaceutske proizvode najnovije generacije po pristupačnijim cenama. Zahvaljujući domaćim proizvođačima lekova, građani Srbije se leče jednako kvalitetnim generičkim lekovima kojima se leče i oboleli u visokorazvijenim zemljama Evrope”, ističe dr Danijela Stanišić Srdić, specijalista kliničke farmakologije i direktorka Rx portfolija za Zapadni Balkan u Hemofarmu.
Upotreba generičkih lekova raste širom sveta. U Srbiji, generički lekovi čine blizu 80 odsto u broju kutija na tržištu, i oko 45 odsto u novcu. To je procenat koji odgovara većini EU zemalja.
„Životni vek se produžio, a starenjem stanovništva rapidno rastu troškovi u lečenju hroničnih bolesti. Generički lekovi, kao kvalitetne ali jeftinije terapijske alternative, omogućavaju dostupnost lekova za sve pacijente kojima su potrebni i tako doprinose kvalitetu lečenja. Zato upotreba generičkih lekova raste širom sveta i primera radi, 80 odsto lekova koji se propisuju na recept u SAD-u su generički lekovi. Zbog svoje pristupačnije cene, oni su i podrška održivosti zdravstvenog sistema”, objašnjava naša sagovornica.
Jednako efikasni
A zašto je cena generičkih lekova niža? Znači li to da su generički lekovi lošijeg kvaliteta?
„Nikako. Generički lek je visokokvalitetan farmaceutski proizvod. Razvija se po uzoru na odgovarajući originalni lek i po svom sastavu, efikasnosti, kao i mogućim neželjenim dejstvima u potpunosti je jednak originalnom leku. Koristi se u istim indikacijama, ima istu koncentraciju aktivne supstance i isti terapijski efekat u organizmu”, navodi naša sagovornica.
Zašto su jeftiniji, dr Stanišić Srdić, dalje objašnjava:
„Cena generičkih lekova je pristupačnija zato što u proizvodnji generičkog leka nije potrebno ponavljati obimna i veoma skupa klinička ispitivanja koja se sprovode u periodu razvoja inovativnog leka i koja Inovativnu kompaniju nekada koštaju i više od milijardu dolara. Ali i generički lekovi takođe u svom razvoju prolaze veoma stroge procedure. Važno je znati da se za razvoj generičkog leka koriste najnovija tehničko-tehnološka i medicinska saznanja. Isto tako, generički lek može da se registruje tek kada ispuni sve uslove regulatornih tela koji su veoma strogi i zahtevni.”
Kvalitet lečenja na prvom mestu
Svi predstavnici domaće farmaceutske industrije proizvode kvalitetne generičke lekove.
„Pacijenti u Srbiji se leče kvalitetnim lekovima i nemaju nikakvog razloga za brigu. Domaća industrija je garant redovnog snabdevanja tržišta. Konkretno Hemofarm, kao lider domaće industrije, ima najviše svetske standarde kvaliteta u proizvodnji za sve svoje proizvodne pogone, a lekovi Hemofarma prisutni su na četiri kontinenta u 34 zemlje sveta, upravo zbog svog visokog kvaliteta”, ističe dr Danijela Stanišič Srdić.
U zdravstvu Srbije, nastavlja se sa kontinuiranim ulaganjima sa ciljem da se za pacijente obezbedi konstantan rast kvaliteta zdravstvene zaštite.