Nikada ne uzimajte lekove na svoju ruku. Samolečenje je opasna igra koja može teško da naruši vaše zdravlje, a neadekvatna upotreba lekova da izazove trovanje, pa čak i smrt.
Da li ste i vi među onima koji su skloni da uzmu lek propisan rođaku ili komšiji, jer njima pomaže pa će verovatno i za vas biti dobar?
Posebno je opasno da uzimate tuđe antibiotike, lekove protiv povišenog krvnog pritiska ili tuđe lekove za smirenje. Jednako je neprihvatljivo da umesto lekara ili farmaceuta, konsultujete internet, pa na osnovu reklamnih preporuka ili „iskustava pacijenata” sa internet portala, sami sebi propisujete terapiju.
Koji je pravi lek za vas?
„Jedino lek koji vam je propisao vaš lekar, je pravi lek za vas. Vaš lek je odabran prema vašem zdravstvenom stanju, a terapija usklađena sa vašim godinama, polom, težinom i eventualnim pratećim bolestima od kojih patite. Zato nikada ne uzimajte tuđe lekove, ali ni svoje lekove nemojte ustupati drugima čak i kada vam se učini da imaju iste simptome kao i vi”, upozorava dr Milan Ljubinković, menadžer prodaje za zapadni Balkan, OTC/CHC portfolio iz Hemofarma.
Da biste dobili lek koji vama najviše odgovara, neophodno je da lekaru skrenete pažnju ukoliko:
• vam je poznato da ste alergični na neki lek
• imate druge zdravstvene probleme
• planirate trudnoću, trudni ste ili dojite bebu
• imate specijalan režim ishrane (bez soli, šećera, masnoća ili vegeterijanski režim).
„Važno je i da lekara ili farmaceuta obavestite o svim drugim preparatima koje uzimate, sa ili bez lekarskog recepta. Zašto je to važno? Zato što neki lekovi „ne vole” da se mešaju sa drugim lekovima! Kada se više lekova uzimaju zajedno, njihova sinergija, međusobni odnosi i interakcije određenih lekova mogu da umanje efikasnost propisanog leka, ili da povećaju njegova neželjena dejstva”, objašnjava naš sagovornik.
Lek koji je propisan odrasloj osobi nikada nemojte davati detetu, bez konsultacije sa pedijatrom. Lekove čuvajte daleko od dečijeg dohvata. Neki lekovi, ukoliko se greškom popiju, mogu izazvati ozbiljna trovanja i nesagledive posledice.
Prava doza
Zdravstvena statistika u Srbiji upozorava da više od polovine obolelih od visokog krvnog pritiska uopšte ne uzimaju terapiju, a od preostale polovine, samo 30% se pridržava propisane doze.
„Neki pacijenti su skloni da na svoju ruku određuju dozu leka i time mogu ozbiljno pogoršati zdravstveno stanje. Prava doza leka za vas je isključivo ona koju vam je propisao vaš lekar i jedino propisana doza leka vam obezbeđuje optimalno lečenje.
U protivnom lek može imati i veoma štetno delovanje. Zato budite odgovorni i pridržavajte se propisane doze, ne umanjujte je, niti uvećavajte. Isto tako, odluku o prestanku uzimanja leka nikako nemojte donositi sami, bez dogovora sa lekarom”, naglašava dr Ljubinković.
Uvek u pravo vreme
Neke lekove treba uzimati pre jela, neke posle jela, a neke uz obrok. Isto tako određeni lekovi imaju bolje dejstvo ukoliko se uzimaju u određenom delu dana, primera radi u jutarnjim satima.
„Neke lekove je, međutim, najbolje uzimati pre spavanja, jer su tada efikasniji i u sinergiji sa metaboličkim procesima u organizmu. Posebno je važno, ukoliko uzimate više lekova da se strogo pridržavate propisanog redosleda i vremena njihovog uzimanja, obzirom na moguću lošu interakciju među lekovima.
Ukoliko su vaše aktivnosti neuobičajene, na primer noćni rad ili intenzivan fizički napor, obavestite o tome svog lekara, kako bi za vas odredio najbolje vreme za uzimanje terapije. Isto tako za normalan metabolizam lekova, neophodan je optimalan unos tečnosti i zato kada uzimate lekove, pijte dosta vode”, savetuje dr Milan Ljubinković.