Proizvodnja lekova po meri Evrope
Savremene fabrike Hemofarma, usklađene sa najvišim međunarodnim farmaceutskim standardima, kao i visoka stručnost kadra, postali su garant kvaliteta lekova za brojne evropske zemlje, pa je u poslednjih deset godina, proizvodnja više od 230 lekova prebačena iz fabrika Evropske unije u proizvodne pogone Hemofarma.

Svetski kvalitet na domaćem terenu

Samo u protekloj godini u Hemofarmu je proizvedeno 245 miliona pakovanja lekova, a predstavimo li to brojem pojedinačno proizvedenih tableta, boca ili tuba, dostiže se cifra od 5,6 milijardi, od čega je više od 60 odsto namenjeno evropskom tržištu.

„U nekim pogonima procenat je i viši. Tako se u Pogonu čvrstih formi u Vršcu za evropsko tržište danas proizvodi čak 80 odsto obima proizvodnje, a slično je i u Hemofarmovim pogonima u Šapcu, Banjaluci i Podgorici”, kaže Olivera Vujnović diplomirani inženjer farmacutske tehnologije i direktor proizvodne ekspertize i tehnologije za područje jugoistočne Evrope i Rusije.

Standardi pre svega

Hemofarm je od 2006. godine, postao deo nemačke Štada grupe, jedne od najvećih generičkih farmaceutskih kompanija u svetu. Prvi transferi proizvodnje lekova iz zapadnoevropskih fabrika u pogone Hemofarma, pokrenuti su pre više od 10 godina, a jedan od ključnih uslova bila je usklađenost fabrika Hemofarma sa najvišim međunarodnim farmaceutskim standardima.

„U pitanju su, pre svega, standardi dobre proizvođačke prakse (GMP – Good Manufacturing Practice), čiji je cilj da obezbede da se proizvodnja neprestano odvija pod kontrolisanim, jasno definisanim i standardizovanim procedurama. Ceo sistem je dizajniran tako da se umanje potencijalni rizici u procesu proizvodnje, obuhvatajući pritom sve aspekte - od početnih materijala, prostora, procesa, opreme do osoblja. Sertifikaciju periodično rade autorizovane evropske institucije koje vrše detaljnu proveru svih GMP zahteva. Najčešće nam dolaze inspektori iz nemačke oblasti Hessen”, objašnjava Olivera Vujnović, koja je od početka integracije Hemofarma u Štada grupu član transfer tima koji se znanjem i predanim radom zalaže da se što veći broj proizvoda iz Evropske unije prebaci u proizvodne pogone Hemofarma.

Kvalitet leka jednak za sve

Danas se za evropsko tržište u Hemofarmu proizvodi više od 230 različitih lekova. Mnogi od ovih lekova se u ogromnim količinama proizvode za potrebe tendera i velikih zdravstvenih osiguravajućih fondova poput AOK, BARMER, DAK, HEK, IKK….

„Na osnovu receptura dobijenih od Štade, lekove proizvodimo za brojne evropske zemlje, Austriju, Nemačku, Italiju, Francusku, Švajcarsku, Poljsku, Češku, Slovačku, ali i Dansku, Švedsku, Finsku, Holandiju, Irsku, Portugal, Španiju, Englesku….Te iste lekove, na osnovu istovetnih receptura i istih polaznih materijala, proizvodimo i za tržište Srbije, a jedina razlika je natpis na kutijici koji je na srpskom jeziku”, ističe Vujnović.

Proces transfera proizvodnje je veoma zahtevan i po jednom leku priprema traje oko dve godine.

„Svaki od tih lekova mora da bude identičan leku koji se proizvodio u prethodnoj fabrici u Evropi. Nije dovoljno samo da proizvod ima identičnu recepturu ili zahtevan sadržaj aktivne supstance, već mora imati i identičnu stabilnost na različitim uslovima vlage i temperature, identično otpuštanje aktivne supstance u očekivanom vremenu i sl. Ako zamislite da su u pitanju stotine različitih lekova, možete pretpostaviti koliko je to intenzivan posao”, dodaje Olivera Vujnović, specijalista industrijske farmacije.

Ljudi kao najveći potencijal

Visoka stručnost zaposlenih u Hemofarmu, organizovanih u vidu multidisciplinarnih timova, svakako je ključ uspeha kompanije.

„Multidisciplinarni tim čini Hemofarm drugačijim u odnosu na farmaceutske komapnije u regionu, u kojima se uglavnom favorizuju stručnjaci iz samo jedne oblasti. Naš tim čine tehnolozi, farmaceuti, hemičari, biolozi, ali i inženjeri mašinstva i elektrotehnike čija je uloga važna, počev od kupovine, instalacije i održavanja visoko sofisticirane opreme, pa do rešavanja ozbiljnih inženjerskih problema. Njihovo znanje je potrebno i u obezbeđivanju specifičnih uslova proizvodnje u smislu adekvatne vlage i temperature, definisanju i izradi odgovarajućih alata za prozvodnju lekova i tako dalje”, objašnjava naša sagovornica.

A za visoki kvalitet proizvodnje leka neophodno je stalno osavremenjavanje opreme

„Oprema nove generacije ima mnoštvo novih opcija koje omogućavaju bezbedniju proizvodnju leka. Na godišnjem nivou investiramo milione evra. Ali naš je cilj da podstaknemo što veći transfer lekova iz evropskih fabrika u naše proizvodne pogone i da potom mi izvozimo te lekove u Evropsku uniju.. To je dobro za Hemofarm, to je dobro za srpsku privredu”, poručuje Olivera Vujnović.