Generički lekovi kao važna podrška javnom zdravlju
Pandemija oboljenja COVID-19 naglasila je urgentnu potrebu za ozbiljnim ulaganjima i jačanjem zdravstvenih sistema širom sveta. Dok se broj obolelih od koronavirusa u svetu i dalje vrtoglavo uvećava, još uvek nema čvrstih dokaza da bilo koji lek može da spreči ili u potpunosti izleči ovu bolest. Srećom, neki postojeći lekovi, kao i određene kombinacije lekova, obolelima mogu da pruže olakšanje, ublaže simptome, pomognu u oporavku. Upravo zato, u daljem tekstu otkrivamo zašto su generički lekovi važan oslonac lekarima ali i čitavom zdravstvenom sistemu.

Odgovore na ovu temu donosi nam Bojana Podgorac, magistar farmacije i medicinski biohemičar.

BP: „Upotreba generičkih lekova raste širom sveta. Životni vek se produžio, a starenjem stanovništva rapidno rastu izdaci u lečenju hroničnih bolesti. Zato generički lekovi, kao kvalitetne ali jeftinije terapijske alternative, omogućavaju veću dostupnost terapija svim pacijentima kojima su neophodni i daju doprinos stabilnosti i održivosti zdravstvenog sistema. U Srbiji je, zahvaljujući domaćoj industriji, osigurano redovno snabdevanje tržišta kvalitetnim generičkim lekovima čak i u najtežim okolnostima. To znači da je kvalitetna terapija, ista ona kojima se leče i pacijenti u visokorazvijenim zemljama, dostupna i našim građanima.”

U Srbiji, generički lekovi čine blizu 80 odsto u broju kutija na tržištu i oko 45 odsto u novcu. To je procenat koji odgovara većini EU zemalja.

Ipak, istraživanja pokazuju da o generičkim lekovima kojima se najčešće leče i koje im lekari najčešće propisuju, građani Srbije ne znaju dovoljno. Onlajn anketa britanskog Instituta za promociju zdravlja i zdravstvenu edukaciju, koja je obuhvatila i zemlje našeg regiona, ukazala je da na pitanje „Šta je to generički lek?” u Srbiji, Makedoniji, Bosni i Albaniji odgovora nema ili je uglavnom pogrešan.

BP: „Generički lek je visokokvalitetan farmaceutski proizvod. Razvija se po uzoru na odgovarajući originalni lek i po svom sastavu, efikasnosti, kao i mogućim neželjenim dejstvima u potpunosti je jednak originalnom leku. Koristi se u istim indikacijama i propisuje u jednakim dozama. Jedina razlika je pristupačnija cena.”

Koji su to generički lekovi iz Hemofarmovog portfolija možete saznati ovde.

Pouzdani, efikasni i mnogo dostupniji

Zašto je cena generičkih lekova niža? Znači li to da su oni lošijeg kvaliteta?

BP: „Nikako. Generički lek je potpuno jednak sa originalnim lekom, ima istu koncentraciju aktivne supstance i isti terapijski efekat u organizmu kao i originalni lek. Hemofarm, kao lider domaće industrije, prati najviše svetske standarde kvaliteta u proizvodnji i upravo zato su lekovi ove kompanije prisutni u više od 30 zemalja sveta na tri kontinenta. Pitate se zašto je cena generičkog leka pristupačnija – upravo zato što u proizvodnji generičkog leka nije potrebno ponavljati obimna i skupa klinička ispitivanja koja se moraju sprovoditi u periodu razvoja inovativnog leka i koja inovativnu kompaniju nekada koštaju više od milijardu dolara.”

Domaća industrija lekova važan je oslonac zdravstvenog sistema. Pandemija COVID-19 nam je još jednom pokazala koliko je zato važno jačati vlastite resurse. U skladu sa preporukama SZO, nadležne institucije evropskih zemalja moraće da obezbede dodatna sredstva za jačanje spremnosti zdravstvenog sistema za eventualne buduće epidemije. Ipak, važno je imati u vidu da obezbeđivanje održivosti zdravstvenog sistema nije nimalo lak zadatak čak ni za mnogo bogatije zemlje od Srbije.

BP: „Zadatak domaće industrije je da obezbedi efikasne i bezbedne farmaceutske proizvode najnovije generacije po pristupačnijim cenama. Zahvaljujući nižoj ceni, generički lek je dostupan širokom krugu pacijenata, što doprinosi kvalitetu lečenja, a ujedno i pruža podrška održivosti zdravstvenog sistema. Uštede koje se na taj način ostvaruju povećavaju budžet koji se može usmeriti na neophodne skupe medicinske tretmane i nova istraživanja inovativnih lekova.”