Zatvor mora da se leči
Svaka šesta osoba na svetu ima problem sa neredovnim pražnjenjem creva i ova je neprijatna pojava tri puta češća kod žena. Zatvor vodi ka narušavanju zdravlja celog organizma i zato budite svesni opasnosti i reagujte na vreme.

Bilo bi idealno da od uzimanja hrane do pražnjenja creva prođe 12 ili najviše 48 sati. Naše telo se oslobađa otrova i nepotrebnih neprerađenih materija tako što ih šalje u creva koja bi trebalo da otpad izbace napolje. Ali ako patite od zatvora, metabolički otpad ostaje u crevima, narušava se crevna flora, a nakupljeni toksini putem krvi stižu do svih organa.

„Svakodnevno pražnjenje creva jedan je od temelja našeg dobrog zdravlja, a konstipacija, međutim, narušava zdravlje celog organizma. Ukoliko se creva ne prazne redovno, javljaju se hemoroidi, nadutost, bolovi u stomaku, gasovi se gomilaju u crevima zajedno sa toksinima, slede glavobolja, malaksalost. Zato budite svesni opasnosti i reagujte na vreme”, upozorava magistar farmacije Branislava Daskalović, direktorka CHC prodaje za Zapadni Balkan iz Hemofarma.

Do zatvora najčešće dolazi usled ishrane siromašne vlaknima i preterivanja u uzimanju mlečnih proizvoda, posebno masnih sireva, zatim mesa, jaja, suhomesnatih prerađevina, dakle hrane koja usporava proces varenja. Neke studije upozoravaju da i čokolada u većim količinama može izazvati poremećaj. Pojavi zatvora svakako doprinosi i dugotrajno sedenje, nedovoljna fizička aktivnost, loša navika zadržavanja stolice, ali i neki lekovi.

„Pojedini antidepresivi mogu izazvati pojavu zatvora, pa ukoliko primetite takav problem obavestite svog lekara i zamolite da vam promeni lek. Konstipaciju mogu izazvati i neki lekovi protiv bolova, zatim antihistaminici koje koristimo protiv alergija, kao i lekovi protiv visokog krvnog pritiska. Diuretici, na primer, snižavaju krvni pritisak podstičući ispuštanje urina, a voda je potrebna da bi stolica bila mekša i da bi se sadržaj iz creva lakše izbacio”, objašnjava naša sagovornica.

I neke bolesti su često praćene pojavom zatvora

„Dijabetes, Multipla skleroza, Parkinsonova bolest, Depresija, često mogu biti praćeni problemom neredovnog pražnjenja creva. Zatvor se često javlja i tokom trudnoće. Američke studije sa ‘Harvard Medical School’ u Bostonu, upozoravaju i da slabija aktivnost štitaste žlezde, hipotiroidizam, usporava metaboličke procese, usporava varenje, pa je preporuka da se kod mladih ljudi koji imaju problema sa konstipacijom, proveri funkcija štitaste žlezde”, kaže farmaceut Branislava Daskalović.

Zatvor nije bezazlena pojava i mora da se leči

„Pre svega promenite životne navike. Jedite što više svežeg voća i povrća, zatim kuvanu hranu i neka vam obroci budu manji i češći. Pijte 2 litre vode dnevno da sprečite dehidrataciju. Krećite se, vežbajte. Ne odlažite pražnjenje creva kada osetite potrebu. Ako sve to ne pomogne zatražite savet lekara i koristite isključivo laksativ koji vam lekar propiše. Nemojte koristiti laksative na svoju ruku, posebno ne u dužem vremenskom periodu, jer zloupotreba laksativa može izazvati zavisnost, što znači da vaša creva u tom slučaju neće pravilno funkcionisati bez njih”, poručuje Branislava Daskalović iz Hemofarma.